Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-07-09 07:49
publikacja
2025-07-09 07:49
Prezydent USA Donald Trump wydłużył do 1 sierpnia termin na negocjacje z partnerami chcącymi uniknąć wyższych ceł. Zapewnił, że to ostateczna data wejścia w życie tzw. taryf wzajemnych. W ciągu 90 dni zawieszenia ceł USA ogłosiły wstępne warunki umowy z Wielką Brytanią i Chinami oraz układ handlowy z Wietnamem.


Na początku kwietnia Trump zaprezentował założenia swojej polityki celnej, określając nowe taryfy mianem „deklaracji niepodległości gospodarczej” USA i „dniem wyzwolenia”. Ogłosił wówczas 10-procentową stawkę minimalną na import ze wszystkich krajów świata oraz wyższe, zróżnicowane stawki dla niemal 70 państw, które mają nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi i które zdaniem Trumpa wprowadzają największe bariery dla importu z USA.
Po ogłoszeniu ceł giełda na Wall Street zanotowała największą trzydniową serię spadków od kryzysu finansowego 2008 roku i potężne wahania. Najprawdopodobniej z tego względu dzień po wejściu w życie taryf Trump zawiesił je na 90 dni, do 9 lipca.
Jego doradcy zapewniali, że wstrzymanie obowiązywania taryf to element taktyki negocjacyjnej prezydenta. Doradca Białego Domu ds. handlu Peter Navarro mówił nawet, że w ciągu 90 dni zawartych może być 90 umów handlowych.
Nie wystarczyło 90 dni, ale wystarczą 3-4 tygodnie...
Trump zapowiadał, że zamierza zawrzeć umowy handlowe „ze wszystkimi”, i ocenił, że jest to wykonalne w ciągu 3-4 tygodni. Tymczasem od początku kwietnia do 8 lipca USA ogłosiły wstępne warunki porozumienia handlowego z Wielką Brytanią i Chinami oraz układ handlowy z Wietnamem.
Prezydent mówił, że jest pewien na sto procent, że USA mogą zawrzeć umowę z UE. Jednak pod koniec maja Trump zagroził nałożeniem 50-procentowego cła na Unię, oceniając, że jest ona bardzo trudnym partnerem do negocjacji. Po dwóch dniach i rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zapowiedział zawieszenie ceł do 9 lipca. Dzień przed upływem tego terminu, 8 lipca, ocenił, że UE jest w ostatnim czasie dla USA „bardzo miła” i wkrótce wyśle do niej pismo w sprawie ceł.
Listonosz Trump
Wraz ze zbliżającym się terminem końca negocjacji amerykańska administracja zaczęła wysyłać listy do partnerów handlowych w sprawie stawek celnych.
Pierwszą partię kopii listów adresowanych do 14 krajów Trump opublikował w internecie w poniedziałek. Zapowiedział w nich wprowadzenie nowych stawek celnych od 1 sierpnia.
Wśród adresatów były Korea Południowa i Japonia. Na import z tych krajów ma być nałożone cło w wysokości 25 proc. Trump zaznaczył, że jeśli Tokio lub Seul nałożą cła na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.
Podkreślił, że USA podjęły decyzję o wprowadzeniu ceł w związku z deficytem handlowym z tymi krajami, który - jak napisał - stanowi zagrożenie dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Zachęcił też do przeniesienia produkcji do jego kraju. Oznajmił, że może rozważyć zmiany cła, jeśli kraje podejmą działania, które - jak powiedział - sprzyjałyby otwarciu ich rynków.
Kolejne pisma mają być rozesłane w najbliższych dniach. Minister finansów USA Scott Bessent zapowiedział w niedzielę, że wkrótce mają być ogłoszone nowe umowy handlowe z partnerami. Nie podał jednak szczegółów.
Ostatecznie ostateczny Donald J. Trump
Zgodnie z podpisanym w poniedziałek przez Trumpa dekretem do 1 sierpnia wydłużony został termin zawarcia umów handlowych z Waszyngtonem przez kraje, które chcą uniknąć tzw. ceł odwetowych, czyli wyższych stawek celnych. Wieczorem prezydent powiedział dziennikarzom, że data 1 sierpnia jest „ostateczna, ale nie w 100 procentach ostateczna” i zaznaczył, że Waszyngton pozostaje otwarty na oferty innych krajów. Już we wtorek Trump napisał jednak w internecie, że cła zaczną być płacone 1 sierpnia i ta data nie ulegnie zmianie. Wcześniej zapewniał, że data 9 lipca nie będzie zmieniana.
Portal Axios napisał, że dzięki opóźnieniu wejścia w życie ceł Amerykanie „dostali prezent na święta”. Zmiana powinna dać sprzedawcom więcej czasu na zgromadzenie zapasów towarów przed sezonem świątecznym, co potencjalnie przesunie podwyżki cen związane z cłami na przyszły rok - podkreślił serwis. „Sytuacja wokół ceł to chaos. Ale sezon świątecznych zakupów być może został uratowany” - czytamy.
Od samego początku wprowadzanym przez Trumpa cłom towarzyszy niepewność. Niemal każde ogłoszone taryfy były wkrótce zmieniane lub zawieszane. Jak podliczył „Forbes”, od czasu tzw. dnia wyzwolenia administracja Trumpa 27 razy zmieniała zdanie w sprawie taryf.
Według badania Yahoo Finance/Marist Poll ponad 80 proc. Amerykanów obawia się wpływu ceł administracji Donalda Trumpa na ich finanse. Sam Trump we wtorek ocenił, że dzięki wprowadzanym cłom kraj rozkwita.
Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ akl/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!
Powiązane: Stany Zjednoczone/USA
Rollercoaster na miedzi. Trump sieje chaos, który uderza w surowceNotowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają po tym, jak prezydent USA Donald Trump "zasiał chaos" na rynkach metali w związku z informacjami o wyższych niż oczekiwano 50-procentowych cłach na import miedzi - informują maklerzy.
Drugie spotkanie Trumpa z Netanjahu. Zawieszenie broni w Strefie Gazy coraz bliżej?Prezydent USA Donald Trump spotkał się we wtorek wieczorem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Była to ich druga rozmowa w Białym Domu w ciągu dwóch dni. Według wcześniejszych zapowiedzi Trumpa spotkanie miało dotyczyć niemal wyłącznie kwestii zawieszenia broni w Strefie Gazy.
Ziemia w USA nie dla Chińczyków. Trump chce zakazać sprzedaży obywatelom wrogich państwAdministracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła we wtorek zamiar wprowadzenia zakazu zakupu ziemi rolnej w Stanach Zjednoczonych przez obywateli Chin oraz innych krajów określanych mianem „zagranicznych przeciwników”. Jako powód podano obawy o bezpieczeństwo narodowe.
Polecane
Nowa ustawa dokręci kredytową śrubę. Zmiany już niedługo
Najlepsze promocje na kontach TERAZ. Tak wysokiej premii jeszcze nie było!
Pożyczkowe podziemie trzyma się mocno. Polacy wciąż korzystają z lichwiarskiego finansowania
Afery z sociali odbijają się na wartości firm. XTB boleśnie się o tym przekonało
Ponad milion przedsiębiorców wciąż nie skorzystało z wakacji od ZUS
Shein wywiera presję na Brytyjczyków. Spółka złożyła poufny wniosek w Hongkongu
Te banki odchodzą od obsługi kasowej w oddziałach
Nowa lokata w PKO BP. Zyskają wpłacający nowe środki
Ryanair zwiększy limit darmowego bagażu podręcznego. Zmiany już w te wakacje
PKO BP udostępnił płatności powtarzalne Blikiem
Kia sprawdzi styl jazdy kierowców. I udostępni dane ubezpieczycielom
Nielegalne wyścigi też na motocyklach. Zmiany w przepisach nadchodzą
Afera Dieselgate przerosła Polskę. Użytkownicy volkswagenów mają dość naszych sądów
O Chińczyku, który skasował Teslę. Zaczynał od podróbek, teraz trzęsie rynkiem
E-leasing wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną
Najnowsze
InPost na zakupach. Do paczkomatu trafił hiszpański Sending
Ceny ropy w dół. Powodem wzrosty amerykańskich zapasów
Ministerstwo uderza w wagarowiczów. Resort szykuje surowsze zasady
Rollercoaster na miedzi. Trump sieje chaos, który uderza w surowce
Drugie spotkanie Trumpa z Netanjahu. Zawieszenie broni w Strefie Gazy coraz bliżej?
XTB w ciągu roku pozyskało 282,96 tys. rachunków maklerskich
Daleko nie popłynął. Tankowiec rozerwany przez eksplozję tuż po wypłynięciu z portu
Murapol w II kw. sprzedał klientom detalicznym 708 lokali
„Der Spiegel” uderza w Merza: Sprowokował Polskę i naraża europejską jedność
NIK ostro o aferze Getback. "Zawiodły instytucje państwa i politycy"
Bunk w Pireusie. Portowcy odmawiają przeładunku stali wojskowej dla Izraela
Walka o Cyfrowy Polsat. Pozew Tobiasa Solorza ws. odwołania go z RN został cofnięty
Szybkie rozwody? Kierownik urzędu stanu cywilnego to nie mediator
Tarcia w Polsce 2050 ciąg dalszy. Izabela Bodnar odchodzi z partii i uderza w Hołownię
Codzienne zakupy coraz droższe. W czerwcu ceny poszły w górę o blisko 6 proc.
Popularne
2 lata „Bezpiecznego kredytu 2 procent”. Tych konsekwencji nikt się nie spodziewał
Ponad 1000 zł za konto osobiste. Zmiana w promocjach Santandera
Wymiany na XTB gorsze tylko od Orlenu. Akcje brokera w centrum uwagi
Koniec marzeń o Schengen? Kontrole graniczne obecnie aż w 11 krajach
CKE ogłasza wyniki, egzamin oblała 1/5 absolwentów
Nie zarabiał, bo musiał stawiać się w sądzie. RPO przyłącza się do skargi w Trybunale
Kolejny blackout w Europie. Tym razem prądu zabrakło w Wiedniu
Przed górą złota USA rośnie złota „górka” w Chinach. Zaczęło się od wyboru Trumpa
Wysokie zarobki dowodzą, że warto studiować. Oto najbardziej opłacalne kierunki
Port Gdańsk pobije rekord. Tylko do czerwca '23 przeładowano 41,2 mln ton towarów
Statki omijają Morze Czerwone. Coraz więcej kontenerów wypada za burtę koło Przylądka Dobrej Nadziei
Tusk zabrał głos po nocnym spotkaniu Hołowni z PiS-em. "Utrzymanie koalicji wymaga odwagi i lojalności"
Euro tanieje do złotego. Dolar zakończył korekcyjne umocnienie?
Polska Izba Inżynierów Budownictwa po pożarze w Ząbkach apeluje o przegląd poddaszy
Quishing dotarł pod strzechy. Tak teraz kradną dane i pieniądze