Archeolodzy odkryli starożytne miasto w Peru. Ziemia skrywała tajemnice sprzed 3,5 tys. lat

22 godziny temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Miasto Penico zostało założone na wysokości 600 m n.p.m., na północy obecnego dystryktu Barranca w Peru, między wybrzeżem Oceanu Spokojnego, Andami a Amazonią. Takie strategiczne położenie uczyniło je jednym z najważniejszych centrów wymiany towarów, idei i technologii w starożytnej Ameryce Południowej.

Jak podkreślają archeolodzy, miasto funkcjonowało w całkowitej izolacji od wpływów zewnętrznych cywilizacji. Mieszkańcy Penico wypracowali unikalne rozwiązania, co czyni ich kulturę jednym z wyjątkowych przykładów autonomicznego rozwoju w historii ludzkości.

Prace trwały aż osiem lat. Archeolodzy odkryli starożytne świątynie i rzeźby

Jak podaje Reuters, prace wykopaliskowe w Penico trwały osiem lat i były prowadzone pod kierownictwem Ruth Shady, wybitnej peruwiańskiej archeolożki znanej z badań nad cywilizacjami prekolumbijskimi, w tym społeczności Caral. Zespół odkrył w regionie Haura pozostałości 18 budowli, w tym zarówno domy mieszkalne, jak i budynki pełniące funkcje publiczne, np. świątynie.

Mieszkańcy Penico posiadali rozbudowaną strukturę administracyjną, co czyni ich jednym z najbardziej zaawansowanych społeczeństw swojej epoki. W odkrytych na miejscu budynkach archeolodzy znaleźli rzeźby przedstawiające zwierzęta i ludzi, a na ścianach ozdobne reliefy przedstawiające pututu — instrument dęty z ogromnych muszli.

Zdaniem ekspertów, Penico to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w regionie. To jednocześnie kolejne wielkie odkrycie na terenie Peru, gdzie każdego roku przybywają tysiące turystów, by podziwiać miasto Machu Picchu czy tajemnicze rysunki z Nazca.

Kompletujecie sprzęt na letnie wojaże? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło