Ceny materiałów budowlanych lekko w dół. Ale płyty OSB i drewno podrożały

1 dzień temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-10 06:51

publikacja
2025-07-10 06:51

W maju ceny materiałów budowlanych spadły w ujęciu rocznym o 0,7 proc. - poinformował portal Rynekpierwotny.pl. Najbardziej spadły ceny izolacji termicznych. Z kolei największe podwyżki dotyczyły płyt OSB i drewna.

Ceny materiałów budowlanych lekko w dół. Ale płyty OSB i drewno podrożały
Ceny materiałów budowlanych lekko w dół. Ale płyty OSB i drewno podrożały
fot. Dennis MacDonald / / Shutterstock

Rynekpierwotny.pl podkreślił, że trwająca od roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie „zdaje się nie mieć końca”. Publikowana przez Grupę PSB średnia dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku w maju zanotowała kolejny raz „kosmetyczny spadek wartości” - o 0,7 proc. W informacji wyjaśniono, że w kanale detalicznym obniżka wyniosła 0,7 proc., z kolei w kanale hurtowym - 0,5 proc.

Wzrost cen w maju 2025 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano w 4 grupach towarowych, bez zmian pozostały ceny w 3 kategoriach, natomiast spadki wystąpiły w 13 grupach. Najbardziej staniała izolacja termiczna (-5,5 proc.), potem były wykończenia (-4,1 proc.) oraz oświetlenia, elektryka (-3,6 proc.). Z kolei największe podwyżki dotyczyły płyt OSB i drewna (+9,2 proc.) oraz cementu i wapna (+3,6 proc.).

„Opublikowana niedawno opinia Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa komunikuje o najpoważniejszym kryzysie krajowej branży budowlanej od 2016 roku. Jego głównymi symptomami mają być spadające wykorzystanie mocy produkcyjnych w dużych firmach wykonawczych, stagnacja inwestycji publicznych i prywatnych oraz brak spójnej strategii państwa, co miało doprowadzić do paraliżu całego sektora. W tej sytuacji bez zdecydowanych działań ze strony rządu rodzimej budowlance, stanowiącej jeden z kluczowych filarów gospodarki, odpowiadający za 10 proc. PKB i dający pracę ponad milionowi osób, grozi długotrwała zapaść koniunkturalna” - podkreślili autorzy raportu.

Dodano, że potwierdzeniem słabnącej kondycji krajowego sektora są najnowsze dane GUS dot. budownictwa mieszkaniowego za maj.

„Trudno w nich nie dopatrzeć się słabnących nastrojów budowniczych mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Widoczny regres zarówno w rozpoczęciach, pozwoleniach jak i lokalach oddanych do użytkowania sugerują rosnącą ostrożność operacyjną branży deweloperskiej, która w ten sposób może reagować na niepewność ekonomiczną, rosnące koszty budowy czy oczekiwania odnośnie do stóp procentowych” - podano.

„W obecnej sytuacji wszystko zdaje się wskazywać na to, że dopóki zapowiadany szumnie boom inwestycyjny w ramach krajowej gospodarki w segmentach budownictwa drogowego, kolejowego, energetycznego, wojskowego czy mieszkaniowego finansowanych ze środków unijnych nie stanie się faktem dokonanym, tak długo ceny na rodzimym rynku materiałów budowlanych pozostaną stabilne z lekką tendencją spadkową” - podsumowano. (PAP)

fos/ mick/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło