Co z dalszą emisją Metro i Zoom TV? Wpłynął jeden wniosek

7 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Koncesja satelitarna Metro kończy się 2 sierpnia 2026 roku, a Zoom TV 28 lipca 2026 roku. Nadawcy zainteresowani dalszym nadawaniem muszą złożyć wniosek na rok przed wygaśnięciem koncesji. „Presserwis” jako pierwszy poinformował o tym, że wniosek spółki należącej do TVN Warner Bros. Discovery trafił do regulatora.

Biuro prasowe Grupy Kino Polska zauważa, że firma ma wciąż czas na dopełnienie tego obowiązku. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin złożenia wniosku o przedłużenie koncesji satelitarnej kanału Zoom TV upływa 28 lipca – wyjaśnia nadawca w stanowisku przesłanym Wirtualneemdia.pl.

Koniec emisji naziemnej Metro i Zoom TV

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

29 grudnia Metro i Zoom TV opuszczą MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawcy obu stacji zdecydowali, że nie będą zabiegać o przedłużenie naziemnych koncesji. Skupią się na nadawaniu stacji w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych i w serwisach streamingowych.

Ósmy multipleks jest krytykowany przez nadawców za emisję w paśmie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. Część odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej anteny, przez co realny zasięg MUX-8 jest mniejszy. Ponadto koszty koncesji i opłaty na rzecz Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej rosną.

Obecnie za pośrednictwem MUX-8 poza Metro i Zoom TV są nadawane: WP, Nowa TV, Republika i wPolsce24. W połowie lutego Emitel usunął z ósmego multipleksu stację ViDoc TV z powodu zaległości w opłatach za nadawanie. KRRiT wszczęła postępowanie w sprawie cofnięcia jej koncesji.

Niedawno KRRiT opublikowała listę podmiotów zainteresowanych obsadzaniem miejsc po Metro i Zoom TV na MUX-8. Wpłynął jedynie wniosek Telewizji Republika, która chce nadawać uniwersalny kanał Republika 2. W postępowaniu nie wzięły udziału m.in. węgierska spółka TV2 Media czy Grupa MWE Networks, które wzięły udział w poprzednim konkursie.

Przeczytaj źródło