Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online

6 godziny temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Sylwester Sacharczuk2025-07-11 13:30redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-07-11 13:30

13 lipca zaczną obowiązywać przełomowe zmiany dotyczące leasingu – umowy będzie można podpisywać w pełni zdalnie. Pierwsze firmy już wprowadziły takie rozwiązanie. Jedną z pierwszych jest Millennium Leasing.

Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online
Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online
fot. Wellnhofern Designs / / shutterstock

Na tę zmianę branża leasingowa czekała od wielu lat. W najbliższą niedzielę w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi umowy leasingu będzie można zawierać w formie dokumentowej w pełni online, bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub biometrycznego. Przedsiębiorca będzie mógł więc podpisać umowę zdalnie, czyli np. za pomocą e-maila czy SMS-a.

To efekt niedawnej nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy deregulacyjnej, podpisanej przez prezydenta 6 czerwca, o czym pisaliśmy w Bankier.pl. Dla branży nowe regulacje są znacznym uproszczeniem procedur i stanowią niemal cyfrową rewolucję.

Pierwsze firmy już dostosowały się do nowych przepisów. Millennium Leasing poinformował, że uruchomił usługę dla swoich klientów - proces zawierania umów w pełni online jest już dostępny. Zmiana powoduje, że klienci nie mają już obowiązku drukowania i przesyłania papierowych dokumentów.

Prostsza droga do leasingu

Jakie działania powinni podjąć klienci, aby podpisać umowę? Pierwszym krokiem jest otrzymanie linku do platformy Autenti. Należy potwierdzić swoją tożsamość w aplikacji mObywatel. Pozytywna weryfikacja pozwoli na podpisanie dokumentów z wykorzystaniem zaawansowanego e-podpisu Autenti. Proces trwa zaledwie kilka minut, a umowę można zawrzeć z dowolnego miejsca. Warto podkreślić, że skuteczność umowy zawartej online jest taka sama jak w przypadku podpisanej tradycyjnym sposobem.

- Forma dokumentowa to przełom pozwalający na oszczędność czasu, eliminację papieru i zgodność z nowoczesnymi standardami. To realna zmiana, która upraszcza życie przedsiębiorcom. To kolejny krok w cyfryzacji usług leasingowych, który wyznacza nowe standardy branży – mówi Marcin Balicki, prezes zarządu Millennium Leasing.

Nowe rozwiązanie Millennium Leasing w pierwszej kolejności zostało udostępnione osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkom z jednoosobową reprezentacją. Niebawem skorzystają z niego przedsiębiorcy prowadzący inne formy działalności.

- Rewolucja formalna związana ze zmianą przepisów kodeksu cywilnego stała się faktem. Teraz czas na promowanie tej formy wśród klientów. Po usunięciu barier formalnych wkraczamy w nowy etap, w którym już ewolucyjnie będziemy przechodzić do cyfrowego procesu leasingowego, tam gdzie oczekują tego nasi klienci. – mówi Jerzy Strasz, radca prawny Millennium Leasing.

Przełom po latach starań

Przepisy wchodzące w życie 13 lipca są zwieńczeniem wielu lat działań Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Jego przedstawiciele od dawna wnioskowali o wprowadzenie możliwości zawierania umów leasingowych w formie dokumentowej, zwracając uwagę, że obowiązek zachowania formy pisemnej w czasach cyfryzacji jest archaiczny i stanowi hamulec dla rozwoju branży.

W ubiegłym roku propozycja zmian trafiła do projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. Projekt był modyfikowany w komisjach sejmowej oraz senackiej – wprowadzono m.in. rezygnację z rygoru nieważności oraz przepis przejściowy dający możliwość stosowania nowych regulacji do umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy. Stosowna ustawa została uchwalona 21 maja 2025 roku. Warto podkreślić, że najważniejszą zmiana w przepisach dotyczy art. 7092 Kodeksu cywilnego. Według jego nowej treści umowa leasingu musi mieć formę dokumentową.

Źródło:

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło