Duża zmiana w orzeczeniach o niepełnosprawności. Nowe przepisy już obowiązują

9 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Zmiany mają na celu nie tylko ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom, ale także odciążenie zespołów orzeczniczych. W Polsce działa obecnie 16 wojewódzkich oraz 295 powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby powyżej 16. roku życia, u których stwierdzono rzadką chorobę genetyczną lub zespół Downa, otrzymają orzeczenie o niepełnosprawności na minimum siedem lat. Rozporządzenie obejmuje 208 chorób, w tym m.in. wodogłowie wrodzone, mukowiscydozę czy rdzeniowy zanik mięśni.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Dla dzieci poniżej 16 lat minimalny okres ważności orzeczenia wynosi trzy lata. W przypadku potwierdzenia rzadkiej choroby genetycznej lub zespołu Downa, orzeczenie może być przyznane nawet do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności uprawnia do szeregu świadczeń i ulg. Osoby z takim dokumentem mogą korzystać m.in. ze świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego, ulg podatkowych, takich jak możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a także z pierwszeństwa w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych. Orzeczenie daje również prawo do udogodnień w dostępie do świadczeń zdrowotnych, w tym rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego czy karty parkingowej. Dzieci i młodzież mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w edukacji, na przykład poprzez asystenta w szkole lub indywidualny tok nauczania.

Według danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, obecnie 71,3 tys. osób z niepełnosprawnościami do 16. roku życia posiada orzeczenie na stałe. Blisko 192 tys. dzieci ma orzeczenia na czas określony — to właśnie ta grupa będzie mogła skorzystać z nowych, wydłużonych okresów ważności orzeczeń.

W przypadku osób powyżej 16. roku życia, liczba osób z orzeczeniem na stałe wynosi 1,72 mln, natomiast 1,24 mln osób posiada orzeczenia na czas określony.

Więcej na temat zmian w prawach osób niepełnosprawnych przeczytasz tutaj: Rewolucja dla niepełnosprawnych od dziś. Czekają m.in. nowości w kodeksie pracy

Przeczytaj źródło