Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Zakazy ruchu obowiązujące w Polsce są częścią rozporządzenia, które reguluje dni wzmożonego ruchu na drogach. Dotyczą one okresów, takich jak święta, długie weekendy czy wakacyjne piątki, soboty i niedziele. Cel tych przepisów pozostaje niezmienny: zmniejszenie korków i zapewnienie większego bezpieczeństwa na drogach w momencie, gdy wielu kierowców rusza w trasę — na wakacje, urlopy czy rodzinne spotkania.
Przeczytaj także: "Janusze transportu": inspektorzy ITD znajdują prawdziwe cuda. Przecież to za chwilę się złamie
Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów. Kto nie może jeździć?
Od piątku do niedzieli w określonych godzinach zakazy obejmują samochody ciężarowe oraz zespoły pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Wyznaczono konkretne godziny każdego dnia:
- w piątki od 18:00 do 22:00,
- w soboty od 8:00 do 14:00,
- w niedziele od 8:00 do 22:00
Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) pilnuje przestrzegania tych przepisów, przeprowadzając regularne kontrole. Przykładem działań jest dolnośląska ITD, która w wakacyjny weekend skontrolowała 21 kierowców ciężarówek. Czterech z nich naruszyło obowiązujące zakazy, przez co zostali uziemieni.
Jednak przepisy uwzględniają szereg wyjątków, aby nie zakłócać działalności gospodarczej czy działań ratunkowych. Zakaz nie dotyczy pojazdów takich jak autobusy, transportujące żywność szybko psującą się, leki, paliwa, żywe zwierzęta oraz uczestniczących w akcjach ratowniczych czy usuwaniu awarii.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoŚwięta i dni wolne: kiedy jeszcze obowiązuje zakaz ruchu?
Poza wakacjami, rozporządzenie wprowadza zakazy jazdy dla dużych pojazdów w wiele popularnych dni w kalendarzu. Lista obejmuje m.in. Nowy Rok, okres Wielkanocny, Święto Narodowe Trzeciego Maja, dzień Bożego Ciała, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz okres Bożego Narodzenia. Wówczas zakaz jazdy obowiązuje od godz. 8 do 22, a w dniach poprzedzających od godz. 18 do 22.
Regulacje te są znane od lat i mają na celu poprawę komfortu podróżowania Polaków w okresach wzmożonego ruchu. Dzięki wprowadzeniu licznych wyjątków i jasnym zasadom większość użytkowników dróg może poruszać się bez przeszkód, zachowując przy tym swobodę podróżowania.