Firmy dostaną szybciej zwrot podatku VAT. Sejm pracuje nad zmianami

1 dzień temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-10 08:40

publikacja
2025-07-10 08:40

Trwają prace na nowelizacją ustawy o VAT. Kluczowe zmiany dotyczą skrócenia podstawowego terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni oraz etapowego wdrożenia uproszczonego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Firmy dostaną szybciej zwrot podatku VAT. Sejm pracuje nad zmianami
Firmy dostaną szybciej zwrot podatku VAT. Sejm pracuje nad zmianami
fot. chayanuphol / / Shutterstock

Projekt nowelizacji ustawy o VAT został w środę poddany pierwszemu czytaniu w Sejmie, a następnie przekazany do prac w komisji finansów publicznych. Komisja poparła projekt, wprowadzając przy tym szereg zmian o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym, mających na celu doprecyzowanie zapisów.

Szybszy zwrot VAT 

Jedna z najważniejszych propozycji zawartych w projekcie dotyczy przyspieszenia zwrotu podatku VAT. Zgodnie z planowanymi przepisami, podstawowy termin zostanie skrócony z obecnych 60 do 40 dni. Rząd uzasadnia, że zmiana pozytywnie wpłynie na płynność finansową przedsiębiorstw, które szybciej odzyskają środki z administracji skarbowej.

Z perspektywy Ministerstwa Finansów szybszy zwrot VAT to element zachęty do pełnego wdrożenia e-fakturowania w ramach KSeF – systemu, który ma uszczelnić rozliczenia i zautomatyzować obieg dokumentów w gospodarce.

KSeF wprowadzony w dwóch etapach

Zgodnie z projektem obowiązek e-fakturowania, czyli korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie wprowadzony stopniowo:

  • od 1 lutego 2026 r. dla firm, które w 2024 r. osiągnęły sprzedaż przekraczającą 200 mln zł,
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych podatników.

Mikroprzedsiębiorcy zyskają dodatkowy okres przejściowy – od kwietnia do grudnia 2026 r. będą zwolnieni z obowiązku e-fakturowania, jeśli ich miesięczna sprzedaż nie przekroczy 10 tys. zł. Równolegle, do końca 2026 r. możliwe będzie wystawianie faktur z wykorzystaniem kas rejestrujących, a także korzystanie z tzw. trybu „offline24”, który umożliwia wystawienie faktury bez połączenia z internetem.

Bez kar do końca 2026 r.

Dodatkowo w tzw. okresie przejściowym, do 31 grudnia 2026 r., przedsiębiorcy nie będą karani za uchybienia związane z wdrażaniem nowych przepisów. Ma to dać podatnikom czas na adaptację do wymogów technicznych i organizacyjnych nowego systemu.

Projekt ustawy został przyjęty przez rząd w połowie czerwca i według zapowiedzi Ministerstwa Finansów jest elementem szerszego planu cyfryzacji rozliczeń podatkowych.

Oprac. DF

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Krajowy System e-Faktur

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło