Jedna czynność pozwala na zatrzymanie starzenia się mózgu. Nie trzeba wiele

5 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Z wiekiem ludzkie ciało się starzeje, a proces ten nie omija także mózgu. Skutkuje to pogorszeniem funkcji poznawczych, kłopotami z koncentracją i pamięcią. Nauka zna coraz więcej odpowiedzi na to zjawisko i podsuwa kolejne sposoby na to, by je opóźnić i ograniczyć jego skutki. Jak się okazuje, jednym z cennych rozwiązań może być regularna drzemka.

Tempo występowania zmian w mózgu jest mocno powiązane ze stylem życia. Ruch, zdrowa dieta, intelektualna aktywność i relacje społeczne pomogą zachować ten kluczowy narząd w lepszej kondycji. Dobroczynnie może też zadziałać regenerująca dawka snu w trakcie dnia.

Naukowcy potwierdzają. Drzemka spowalnia starzenie mózgu

Badacze z międzynarodowego, brytyjsko-urugwajsko-amerykańskiego zespołu (m.in. z University College London) sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy drzemkami w ciągu dnia a zdrowiem. Zidentyfikowali fragmenty DNA, które predestynują do częstszego drzemania, a później wykorzystali dane niemal 380 tys. osób z brytyjskiej bazy UK Biobank.

ZOBACZ: Te cztery soki mogą wspierać zdrowie seniora. Skutki picia mogą zaskoczyć

Jak się okazało, osoby bardziej skłonne do "przyśnięcia" miały większą całkowitą objętość mózgu od tych, które takiego nawyku nie mają. Jak oszacowano, organy różniły się o średnio od 2,6 do 6,5 roku starzenia się.

Jedna z autorek pracy opublikowanej w "Sleep Health", dr Victoria Garfield, oświadczyła, że z badania wynika, iż krótki sen za dnia może okazywać się elementem układanki, pomagającym wraz z wiekiem zachować zdrowie mózgu

Codzienny nawyk, który może ochronić mózg przed starzeniem. Sprawdź, czy masz go w swojej rutynie!

Codzienny nawyk, który może ochronić mózg przed starzeniem. Sprawdź, czy masz go w swojej rutynie!

Korzyści z drzemki jest jednak więcej. Obserwuje się m.in. obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Krótki sen w ciągu dnia może także wspierać funkcjonowanie układu nerwowego, redukować stany zapalne oraz wzmacniać odporność, zwłaszcza po nieprzespanej nocy.

Taka forma odpoczynku sprzyja również poprawie nastroju. Dodatkowo wpływa korzystnie na koncentrację, pamięć oraz kreatywność.

Coffee nap. Ciekawy pomysł na pobudzenie

Efekt regeneracji można dodatkowo wzmocnić dzięki tzw. coffee nap, czyli drzemce po wypiciu kawy. Jak to działa?

Należy wypić espresso lub filiżankę "małej czarnej", a bezpośrednio po tym zafundować sobie krótki sen, długości 15-20 minut. Po tym czasie, kiedy się obudzimy, kofeina zacznie działać. Zapewni to dodatkowy efekt pobudzenia.

ZOBACZ: Wystarczy pół tego owocu, aby zrzucić zbędne kilogramy. Samo zdrowie

Warto pamiętać, że nie zawsze położenie się do łóżka za dnia przynosi korzyści. Nie należy tego robić późnym popołudniem i wieczorem, bo może to zakłócić rytm dobowy i utrudnić zasypianie nocą. Dłuższe niż półgodzinne wypoczywanie potrafi się skończyć wejściem w fazę głębokiego snu. 

Zasady regeneracyjnej drzemki

Aby drzemka wspierała zdrowie i funkcje poznawcze, powinna:

  • trwać ok. 10-30 min
  • odbyć się wczesnym popołudniem (godz. 12-15)
  • być regularna i zaplanowana pod kątem czasu i miejsca
  • uzupełniać nocny wypoczynek, ale go nie zastępować

red. / polsatnews.pl

Czytaj więcej

Przeczytaj źródło