Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy, którą potocznie nazywa się ustawą o jawności cen, wejdzie w życie 11 lipca, co oznacza, że w ogłoszeniu na stronie dewelopera danego mieszkania będzie musiała się znaleźć komplet danych związanych z wartością lokalu.
Ustawa o jawności cen. Gdzie i jak sprawdzić cenę mieszkania?
Chodzi zarówno o aktualną cenę lokalu, jak i cenę historyczną podaną wraz z podatkiem (brutto). Co więcej, dotyczy to również ceny za pojedynczy metr kwadratowy oraz wszystkich innych kosztów dodatkowych związanych z np. miejscem parkingowym. Ceny mają być od razu widoczne, dzięki czemu skończy się era formułek "zapraszamy do kontaktu po informacje".
Nowe przepisy obejmują też budynki, które dopiero powstają, ale już można je kupić. W przypadku rozpoczęcia zawierania umów rezerwacyjnych po 11 lipca 2025 r. w ramach przedsprzedaży, strona internetowa musi już wcześniej spełniać wymagania wynikające z nowych regulacji.
- Przeczytaj także: Wyremontował dom z 1977 r. za ułamek normalnej ceny. Elektryk zaskoczony
Podobnie jak w przypadku "dyrektywy Omnibus" chodzi o to, by potencjalny nabywca miał komplet danych, które szybko pozwolą mu określić, jaka jest prawdziwa wartość oglądanej w sieci rzeczy. Brzmi świetnie, a jeszcze lepsze jest to, że informacje te znaleźć się mają nie tylko na stronie dewelopera, ale również w rządowym serwisie dane.gov.pl.
Dzięki temu będziemy mieć 100-procentową pewność, że podane dane są prawdziwe, a co ważne, deweloperzy zobligowani się do tego, by dane były aktualizowane nie rzadziej niż 24 godz. przez cały rok. Jeśli wystąpią nieprawidłowości, błędy będzie można zgłosić choćby do obsługi portalu.
Chcecie bezpiecznie korzystać z sieci? To pomyślcie o inwestycji w VPN.