Merz: Niemcy gotowe kupić od USA systemy Patriot dla Ukrainy

16 godziny temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-10 19:06, akt.2025-07-10 19:48

publikacja
2025-07-10 19:06

aktualizacja
2025-07-10 19:48

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz oświadczył w czwartek w Rzymie, że jego kraj jest gotów kupić amerykańskie systemy Patriot z przeznaczeniem dla Ukrainy.

 Niemcy gotowe kupić od USA systemy Patriot dla Ukrainy
 Niemcy gotowe kupić od USA systemy Patriot dla Ukrainy
fot. Mircea Moira / / Shutterstock

- Jesteśmy gotowi zakupić dodatkowe systemy Patriot od Stanów Zjednoczonych, by udostępnić je Ukrainie - powiedział szef niemieckiego rządu uczestniczący w Wiecznym Mieście w konferencji na temat odbudowy Ukrainy.

Do tej pory USA wyraziły zgodę na dostarczenie trzech takich systemów; miało to miejsce za prezydentury Joe Bidena.

Kanclerz oświadczył, że poprosił prezydenta Donalda Trumpa o dostawę Patriotów. Merz wyraził gotowość ich zakupu dla Ukrainy w dniach nasilonych rosyjskich ataków na ten kraj.

Zełenski: Mamy sygnały o dalszej amerykańskiej pomocy wojskowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w Rzymie, że Kijów otrzymał wszystkie konieczne polityczne sygnały od Stanów Zjednoczonych na temat dalszej pomocy militarnej dla jego kraju.

Ukraiński prezydent obecny w Wiecznym Mieście na konferencji na temat odbudowy Ukrainy oświadczył, że Kijów ma terminarz i szczegóły dotyczące nadchodzących dostaw broni.

Wraz z niektórymi liderami, w tym premier Włoch Giorgią Meloni i premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski połączył się zdalnie z uczestnikami tzw. Koalicji Chętnych zebranymi w Wielkiej Brytanii.

Zełenski wyraził uznanie dla USA w związku z ich udziałem w tej naradzie.

Tusk: Ukraińcy odzyskali wiarę w jedność Zachodu, jeśli chodzi o pomoc

Premier Donald Tusk ocenił w czwartek, że charakter konferencji ds. odbudowy Ukrainy był „w jakimś sensie unikatowy”. Według niego Ukraińcy odzyskali wiarę, że możliwa jest jedność Zachodu, jeśli chodzi o pomoc dla ich kraju, zarówno teraz, w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.

Podczas wieczornego briefingu prasowego przed wylotem do Polski szef rządu podkreślił, że charakter tej konferencji był „w jakimś sensie unikatowy”. Tusk zwrócił uwagę, że obecność polityków amerykańskich na tej konferencji zarówno Republikanów, jak i Demokratów zaangażowanych na rzecz wprowadzenia nowego pakietu sankcji na Rosję przez USA i pomocy dla Ukrainy pokazała „w jakimś sensie wręcz zaskakującą jedność Ameryki, Europy, Kanady”.

Premier zwrócił również uwagę, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim odczuł „taką większą determinację ze strony prezydenta Ukrainy i całej delegacji ukraińskiej”. - Tak jakby odzyskali oni wiarę, że możliwa jest pełna jedność Zachodu w pomocy dla Ukrainy, zarówno teraz, w czasie wojny i na rzecz odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny - podkreślił Tusk.

Tusk: Wszystko na to wskazuje, że przyszłoroczna Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbędzie się w Polsce

W czwartek wieczorem w Rzymie, przed wylotem do Polski, po zakończonej konferencji dot. odbudowy Ukrainy, premier został zapytany, czy możliwa jest organizacja przyszłorocznej konferencji w Polsce. Premier odpowiedział, że w piątek włoski minister spraw zagranicznych Włoch, wicepremier Antonio Tajani przekaże pełnomocnikowi do spraw odbudowy Ukrainy Pawłowi Kowalowi inicjatywę jej zorganizowania.

- Będzie taka, może nie uroczystość, ale przekazanie Polsce tego projektu zrobienia konferencji w przyszłym roku - poinformował Tusk. Jak dodał, rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

- Oczywiście najważniejsze (jest), żeby Ukraina była tym zainteresowana - jest bardzo tym zainteresowana. Było więcej konkurentów. Jeśli będzie trzeba, to będziemy potwierdzali to z prezydentem Zełenskim - na razie wszystko na to wskazuje, że będzie w Polsce - zaznaczył.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/ sw/ mms/

Przeczytaj źródło