Najstarszy maturzysta w kraju otrzymał Honorowe Świadectwo Dojrzałości

15 godziny temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-10 18:40

publikacja
2025-07-10 18:40

Honorowe Świadectwo Dojrzałości wręczył najstarszemu i najsłynniejszemu maturzyście w kraju Józefowi Perudze prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Zdaniem włodarza miasta, choć senior nie zdał egzaminu maturalnego, to dzięki swojej wytrwałości i chęci nauki może stanowić wzór dla innych.

Najstarszy maturzysta w kraju otrzymał Honorowe Świadectwo Dojrzałości
Najstarszy maturzysta w kraju otrzymał Honorowe Świadectwo Dojrzałości
fot. Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza / / Facebook

W czwartek w urzędzie miasta prezydent Kalisza wręczył 85-letniemu Józefowi Perudze Honorowe Świadectwo Dojrzałości. Dokument - jak powiedział Krystian Kinastowski - jest dowodem uznania dla wysiłków podjętych przez seniora.

Na świadectwie napisano: "Pan Józef z odwagą, wytrwałością i godną podziwu determinacją przystąpił do egzaminu maturalnego, dając przykład, że na naukę nigdy nie jest za późno, a marzenia można spełniać w każdym wieku”.

Zdaniem prezydenta Honorowe Świadectwo Dojrzałości jest formą docenienia w seniorze jego wytrwałości w dążeniu do celu, ciekawości świata, chęci nauki i odwagi w podejmowaniu wyzwań, za co otrzymał oceny celujące.

- Senior stanowi inspirację dla innych, przełamując bariery pokoleniowe. Cała Polska i Kalisz z podziwem obserwowały, jak swoją postawą pokazał, że szacunek do wiedzy nie zna wieku. To zaszczyt mieć takiego abiturienta w naszym mieście - powiedział prezydent Kinastowski.

W rozmowie z prezydentem Józef Peruga powiedział, że czuje się wyróżniony i doceniony. Dodał, że planuje ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego.

Józef Peruga dwukrotnie przystępował do egzaminu dojrzałości. W 2024 r. nie zdał matury z egzaminów pisemnych, ale zaliczył egzaminy ustne z języka polskiego, niemieckiego i z geografii, więc w tym roku przystąpił tylko do części pisemnej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Rzemieślniczej w Kaliszu.

Powodem pierwszej jego maturalnej porażki - jak tłumaczył - miała być przebyta operacja w związku z chorobą oczu, co spowodowało trudności w czytaniu i pisaniu. Dlatego podczas tegorocznej matury miał przygotowane specjalne arkusze z powiększoną czcionką i wydłużony czas na egzaminie. We wtorek dowiedział się, że ponownie nie zdał. W rozmowie z PAP, tuż po otrzymaniu wyników, powiedział, że nie będzie próbował po raz trzeci. Ale zmienił zdanie.

Historia seniora z Kalisza odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych, ogólnopolskich i na portalach społecznościowych. Seniorowi osobiście przed egzaminem życzył powodzenia prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Odwagi i determinacji gratulowała mu też marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Józef Peruga urodził się w sierpniu 1939 r. w okolicach Turku w Wielkopolsce. Jako dziecko był więźniem niemieckiego obozu. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem obróbki skrawaniem. Zawodu wyuczył się w Kaliszu. Pracował jako ślusarz, kierowca autobusów i przy produkcji dywanów.

We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej. Wynika z nich, że maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych. 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Do głównej majowej sesji maturalnej przystąpiło 255,5 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ponadto do egzaminów maturalnych przystępowały osoby, które w ubiegłych latach nie zdały, chciały podwyższyć wynik lub zdawały egzamin z kolejnych przedmiotów.

Ewa Bąkowska (PAP)

bak/ mark/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło