Nawałnice przeszły nad Polską. Ponad tysiąc interwencji

2 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Przez całą dobę straż pożarna odnotowała ponad tysiąc interwencji w całej Polsce. Zgłoszenia dotyczyły zniszczeń po burzach ulewnych opadach deszczu. "Uważajcie na siebie, unikajcie wychodzenia podczas silnych burz i śledźcie komunikaty służb ratunkowych" - przekazuje PSP.

Działania strażaków PSP i OSP koncentrowały się głównie w województwach: podkarpackim, śląskim, małopolskim i lubelskim, gdzie odnotowano największe skutki poniedziałkowych nawałnic - wyjaśnił. Podczas 1012 interwencji usuwali powalone drzewa, wypompowywali wodę z zalanych posesji. Ponad 300 budynków zostało uszkodzonych.

Pogoda. Ponad tysiąc interwencji w dobę

Najwięcej zdarzeń we wtorek odnotowano na Podkarpaciu (388), na Dolnym Śląsku (179), w woj. małopolskim (152) i lubelskim (101), a w pozostałych miały one charakter lokalny - przekazał starszy brygadier.

ZOBACZ: Gwałtowne burze nad Polskę. Warszawa przygotowuje się na rekordowe opady

Rzecznik zapewnił, że Państwowa Straż Pożarna "pozostaje w pełnej gotowości operacyjnej. Działania prowadzone są z wyprzedzeniem, w ścisłej współpracy z administracją rządową, IMGW-PIB, służbami zarządzania kryzysowego i jednostkami naukowymi".

- Naszym nadrzędnym celem jest ochrona życia i zdrowia obywateli oraz minimalizowanie skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych - dodał.

Straż pożarna w gotowości 

W związku z prognozowanymi przez meteorologów kolejnymi burzami i intensywnymi opadami atmosferycznymi zdecydowano o zwiększeniu gotowości operacyjnej PSP - w Komendzie Głównej rozpoczął pracę zespół operacyjny oparty o Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa - przypomniał wtorkowe wydarzenia Kierzkowski.

Do sieradzkiego ośrodka szkolenia strażaków przeniesiono tymczasowo dwie kompanie specjalne Centralnego Odwodu Operacyjnego (z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego) - podał.

ZOBACZ: Nad Polskę nadciągają nawałnice. Pilna ewakuacja obozów harcerskich

Przypomniał, że w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego gotowych jest do działania 505 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z ponad 31 tys. funkcjonariuszy, z których na służbie każdego dnia jest około 5,2 tys. strażaków. W sytuacjach kryzysowych PSP ma możliwość zwiększenia stanów do 10 tys. strażaków.

W ramach KSRG działa też 5 tys. 188 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej - łącznie około 150 tys. osób i dodatkowo 10 tys. 786 jednostek OSP poza KSRG.

PSP ma też 31 kompanii specjalnych - pompowe, ewakuacyjne i zaopatrzenia wodnego, 191 specjalistycznych grup ratowniczych i cztery kompanie szkolne - 100 słuchaczy. W zasobach PSP i OSP są 483 bezzałogowe statki powietrzne - drony.

Alert RCB i ostrzeżenia IMGW

Nawałnice przeszły nad Polską. Ponad tysiąc interwencji ogłosił ostrzeżenia trzeciego najwyższego stopnia przed przechodzącym przez Polskę z południa na północ frontem burzowym. W nocy IMGW zapowiedział kulminację opadów deszczu - największą na południu i w centralnej części kraju.

ZOBACZ: Potężne burze przejdą nad Polską. Pilny alert RCB

We wtorek wieczorem KPRM poinformował, że najbardziej zagrożone są województwa: śląskie, opolskie i małopolskie. Monitorowany jest przybór wód w rzekach, zbiorniki przeciwpowodziowe oraz ewentualne zagrożenia, które mogą być skutkiem przechodzących burz i wichur.

"Postawione w stan gotowości są wszystkie służby, w tym wojsko, a monitoringowi podlegają przybory wód w rzekach oraz zbiorniki przeciwpowodziowe. Do mieszkańców wszystkich zagrożonych województw kierowane są alerty RCB i apele służb. Apelujemy, aby ich nie lekceważyć i stosować się do wszystkich zaleceń" - podkreśliła Kancelaria w komunikacie.

aba / polsatnews.pl / PAP

Czytaj więcej

Przeczytaj źródło