Niemcy chcą kupić od USA Patrioty dla Ukrainy. Kanclerz apeluje do Trumpa: Zostań z nami

8 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

- Jesteśmy również gotowi zakupić dodatkowe systemy Patriot od USA i udostępnić je Ukrainie - poinformował kanclerz Friedrich Merz przy okazji konferencji o odbudowie Ukrainy w Rzymie. - Prowadzę rozmowy z rządem USA i prezydentem Trumpem w tej sprawie - powiedział Merz.

Poinformował, że rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem telefonicznie w zeszłym tygodniu i poprosił go o dostarczenie tych systemów. - Amerykanie sami potrzebują niektórych z nich. Ale mają ich też dużo - powiedział kanclerz. Ministrowie obrony obu krajów mają jeszcze przedyskutować tę kwestię. - To nie zostało ostatecznie postanowione - podkreślił Merz.

Według nieoficjalnych informacji agencji DPA ma chodzić o dwa systemy Patriot. Ukraina apeluje do Zachodu o większe wsparcie dla jej obrony powietrznej, bo Rosja w ostatnich tygodniach nasiliła ataki rakietowe i przy użyciu dronów. W samą tylko noc ze środy na czwartek (9-10 lipca) Kijów i okolice były celem około 400 ataków. Trump miał zasygnalizować gotowość do dostarczenia systemów.

Zobacz wideo Donald Tusk: Przywracamy kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

Kolejne miliardy na odbudowę Ukrainy

Głównym tematem spotkania w Rzymie z udziałem ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zachodnich przywódców była pomoc cywilna na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Obiecano kolejne miliardy euro, w tym ustanowienie nowego europejskiego funduszu, w który zaangażowany ma być sektor prywatny. Pieni?dze mają trafić w szczególności na naprawę i budowę nowych elektrowni, ale także do firm przemysłowych i cyfrowych centrów danych. Merz podkreślił, że powinno to również podnieść morale Ukraińców.

Według informacji Berlina nowy fundusz ma opiewać na miliard euro. Komisja Europejska mówiła o ponad 2,3 mld. Do tej pory w ramach czterech konferencji na temat odbudowy w ostatnich latach zmobilizowano już ponad 16 mld euro - co i tak będzie dalece niewystarczające. Bank Światowy szacuje całkowite koszty odbudowy na ponad 500 miliardów euro. Ukraiński premier Denys Szmyhal podał nawet kwotę 850 miliardów.

W dwudniowym spotkaniu bierze udział około 60 krajów, a także organizacji międzynarodowych i firm prywatnych. Wołodymyr Zełenski zabiegał o utworzenie "koalicji na rzecz odbudowy". - Ukraina potrzebuje inwestycji. Wszystko, co zbudujemy, aby chronić Ukrainę, będzie również chronić was - powiedział w swoim wystąpieniu. Wzorem powinien być, jego zdaniem, amerykański Plan Marshalla, który pomógł w odbudowie zachodniej Europy po II wojnie światowej. Zełenski oskarżył Putina o "czysty terror". - Putin ma tylko dwóch sojuszników: terror i zimę - mówił.

Merz obiecuje niezachwiane wsparcie

Merz zapewnił Zełenskiego o dalszym niemieckim wsparciu dla Ukrainy. - Nasze wsparcie dla waszego kraju jest niezachwiane - powiedział. I dodał, że "Rosja musi zrozumieć, iż nie zwycięży militarnie". Niemiecki kanclerz zaapelował do Trumpa, by nie porzucał Europy. - Zostań z nami i zostań z Europejczykami. Jesteśmy po tej samej stronie - mówił Merz.

Od początku wojny w lutym 2022 roku Niemcy udzieliły Ukrainie bezpośredniego wsparcia cywilnego o łącznej wartości około 34 miliardów euro i około 38 miliardów euro wsparcia wojskowego. Do tego dochodzi udział Niemiec w pomocy z Unii Europejskiej.

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

Przeczytaj źródło