Nowa szefowa rady programowej TVP. Z poparciem m.in. Polski 2050 i PiS

8 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Bilińska na początku lat 90. pracowała Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, współtworzyła też program „Pegaz”. W latach 1996-1999 była szefową programów wojskowych TVP1, a od 2000 do 2006 roku była wiceszefową programową TVP2. W latach 2007-2009 kierowała kanałem Discovery Historia, a później nadzorowała także pozostałe kanały Discovery w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

W latach 2012-2015 była dyrektorem sprzedaży międzynarodowej TVP. Później w ramach własnej działalności BBA Consulting Barbara Bilińska współpracowała m.in. z telewizją WP, Telewizją Puls, Zoom TV (opracowanie strategii programowo-marketingowej).

Podczas posiedzenia zapadły też decyzje, że wiceprzewodniczącymi rady programowej będą: Wanda Nadobnik i Robert Walenciak. Innych głosowań  nie przeprowadzono. Następne posiedzenie gremium oceniającego politykę programową i realizację misji przez nadawcę publicznego, planowane jest na początek sierpnia.

Lider Polski 2050 krytykował TVP w czasie kampanii prezydenckiej. – Partie są w mediach publicznych, gdzie nigdy nie powinno ich być. Oglądaliście również w tej kampanii materiały o jednym z moich kontrkandydatów z naszej koalicji. Myśmy się śmiali za czasów Kurskiego z tak zwanych północnokoreańskich materiałów dziennikarskich, które oglądaliśmy. Tutaj praktycznie to samo  mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia przed I turą wyborów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Daszczyński kontrkandydatem

Z naszych informacji wynika, że o fotel szefa rady programowej TVP starał się także Janusz Daszczyński, zgłoszony przez Krzysztofa Lufta z Koalicji Obywatelskiej, który jest także konsultantem dyrektora generalnego TVP Tomasza Syguta. Bilińska otrzymała jednak więcej głosów. Daszczyński to prezes TVP w latach 2015-2016. Po powołaniu Rady Mediów Narodowych został zastąpiony przez Jacka Kurskiego.

W marcu do rady programowej Telewizji Polskiej RMN wybrała: Annę Sobecką, Krzysztofa Stanisława Mroza, Roberta Kolasę, Wojciecha Korkucia (rekomendacje Prawa i Sprawiedliwości). Janusza Daszczyńskiego. Krzysztofa Lufta i Macieja Grzywaczewskiego (producent, rekomendacje Koalicji Obywatelskiej), Jacka Bartmińskiego (Polska 2050), Krzysztofa Andrzeja Grabowskiego (PSL) i Małgorzatę Prokop-Paczkowską (Lewica).

Spośród kandydatów organizacji i stowarzyszeń wybrano: Barbarę Bilińską, Janusza Gasta, Jarosława J. Szczepańskiego (były wiceszef TAI i były rzecznik TVP), Roberta Walenciaka (dziennikarz „Przeglądu”, tworzył programy dla TVP) i Wandę Nadobnik (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich).

Grzywaczewski pod koniec maja został wybrany do rady nadzorczej ATM Grupy, dlatego zrezygnował z zasiadania w radzie programowej TVP. Rada Mediów Narodowych wybrała za niego Krzysztofa Króla, współpracownika byłego prezydenta Lecha Wałęsy i byłego członka zarządu Komitetu Obrony Demokracji. 

W zakończonej niedawno kadencji rady programowej TVP w jej skład wchodzili: Wojciech Skurkiewicz (przewodniczący, senator PiS), Waldemar Andzel (poseł PiS), Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński, ks. prof. Józef Kloch, Norbert Klimiuk, Wojciech Korkuć, Krzysztof Luft, Krzysztof Mróz (były senator PiS), Wanda Nadobnik, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Anna Sobecka (była posłanka PiS).
 

Przeczytaj źródło