Objawy wzięła za menopauzę. Rak jelita grubego był już w trzecim stadium

22 godziny temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W marcu 2024 r. Laura trafiła na ostry dyżur z silnym bólem, który uniemożliwiał jej poruszanie się. Przeprowadzone badania wykazały niedrożność jelit, a biopsja potwierdziła diagnozę raka jelita grubego. W trakcie leczenia onkologicznego podjęto serię zabiegów, ale mimo sześciu miesięcy intensywnej chemioterapii, kobieta zmarła zaledwie 15 miesięcy od diagnozy.

Mąż Laury, Ben, wspomina moment, kiedy rodzina dowiedziała się o postępie choroby. Obaj synowie pary, 17-letni Jacob i 15-letni Theo, byli na bieżąco informowani o możliwych następstwach. Ben podkreślał, że otwartość rozmów pomogła im lepiej radzić sobie z trudną sytuacją rodzinną.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Laura sama oświadczyła, że rak zmusił ją do życiowej refleksji. "Od tego czasu żyję pełniej niż kiedykolwiek i to był dar", mówiła, opowiadając o przemianie swojego podejścia do życia i umierania. Kilka tygodni przed śmiercią spędziła w hospicjum St Christopher's Hospice w Sydenham, gdzie dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat życia w cieniu terminalnej diagnozy.

Ben wspomina, że Laura, nawet w najtrudniejszych momentach, pozostawała "szczera i serdeczna". Krótko przed swoim odejściem matka dwójki dzieci napisała listy do swoich bliskich oraz zakupiła zegarki dla synów, aby przypominały im o niej w kluczowych chwilach ich życia, takich jak dzień ślubu. "Laura była typem osoby, która chciała dzielić się swoim szczęściem z innymi", dodał jej mąż.

Historia Laury nabiera większego znaczenia w obliczu wzrostu zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi. Według najnowszych badań wskaźniki te rosną w 27 z 50 badanych krajów. W Anglii liczba nowych przypadków w grupie wiekowej poniżej 50 lat zwiększa się średnio o 3,6 proc. rocznie. Choroba, wcześniej często wiązana z otyłością, coraz częściej dotyka także osoby prowadzące zdrowy tryb życia.

Typowe objawy raka jelita grubego obejmują zmiany w nawykach jelitowych, krew w stolcu, wzdęcia, utratę masy ciała czy niewyjaśnione zmęczenie. Eksperci sugerują, że rosnące wskaźniki mogą wynikać z czynników środowiskowych, choć dokładne przyczyny wciąż pozostają niejasne.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się około 44 tys. przypadków raka jelita grubego, a związana z nim śmiertelność wynosi blisko 17 tys. przypadków. W Polsce to kolejno 20 tys. zachorowań i 12 tys. zgonów.

Przeczytaj źródło