PE mocno o Gruzji. "Pogrąża się w autorytaryzmie, potrzebne są nowe wybory"

1 dzień temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-09 15:16

publikacja
2025-07-09 15:16

Parlament Europejski ocenił w przyjętej w środę rezolucji, że Gruzja padła ofiarą przejęcia państwa przez rządzącą partię i traci demokratyczny charakter. Europosłowie wezwali do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych pod nadzorem międzynarodowych i niezależnych obserwatorów.

PE mocno o Gruzji. "Pogrąża się w autorytaryzmie, potrzebne są nowe wybory"
PE mocno o Gruzji. "Pogrąża się w autorytaryzmie, potrzebne są nowe wybory"
fot. EvaL Miko / / Shutterstock

Za dokumentem zagłosowało 490 europosłów, przeciw było 147, a 49 wstrzymało się od głosu. Zdaniem Parlamentu Europejskiego wybory parlamentarne przeprowadzone w październiku 2024 roku były sfałszowane i oznaczały punkt zwrotny w kierunku autorytaryzmu w kraju ubiegającym się o członkostwo w UE. Europosłowie zarzucili partii Gruzińskie Marzenie bezprawne podporządkowanie sobie instytucji państwowych, ograniczenie praw obywatelskich, represje wobec opozycji, mediów i uczestników pokojowych protestów.

W związku z naruszaniem zasad demokracji i zahamowaniem procesu integracji europejskiej PE ponowił apel o rozpisanie nowych wyborów. Do czasu ich przeprowadzenia Parlament nie uznaje obecnego układu władzy w Gruzji - ani parlamentu, ani prezydenta - i wzywa Unię Europejską oraz państwa członkowskie do nałożenia skoordynowanych sankcji personalnych na osoby odpowiedzialne za pogarszającą się sytuację w kraju.

Europosłowie zaapelowali również o przegląd unijnej polityki wobec Tbilisi oraz o ponowną ocenę realizacji układu stowarzyszeniowego UE-Gruzja.

W dokumencie wezwano władze w Tbilisi do powrotu na ścieżkę reform demokratycznych i integracji euroatlantyckiej. PE wyraził solidarność z Gruzinami i ich aspiracjami do życia w państwie europejskim. Podkreślono, że nadchodzące wybory samorządowe nie będą miały demokratycznego charakteru, jeśli nie zostaną uwolnieni więźniowie polityczni, a proces wyborczy nie zostanie przeprowadzony w uczciwych warunkach.

Parlament wyraził również zaniepokojenie ograniczeniami wolności mediów i działaniami władz zmierzającymi do delegalizacji opozycyjnych partii politycznych.

- Z kraju, który był liderem Partnerstwa Wschodniego, Gruzja przekształciła się w brutalną dyktaturę. (...) Większość przywódców opozycji znajduje się w więzieniu, niezależne media są na skraju upadku, a organizacje społeczne są zastraszane i ograniczane przepisami prawa - powiedziała sprawozdawczyni raportu Rasa Jukneviciene (EPL), apelując o pilne działania ze strony UE i państw członkowskich. Jak dodała, protesty Gruzinów trwają nieprzerwanie od ponad 200 dni mimo brutalnych represji.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Gruzja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło