PGE i Orsted rozpoczęły oczyszczenie dna morskiego związane z budową Baltica 2

1 dzień temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-09 15:30

publikacja
2025-07-09 15:30

PGE i Orsted rozpoczęły prace związane z budową Baltica 2. Na dnie Bałtyku przesuwane są głazy; to kluczowy etap przygotowujący teren do instalacji fundamentów i infrastruktury podwodnej dla największej w Polsce morskiej farmy wiatrowej - poinformowali przedstawiciele spółek.

PGE i Orsted rozpoczęły oczyszczenie dna morskiego związane z budową Baltica 2
PGE i Orsted rozpoczęły oczyszczenie dna morskiego związane z budową Baltica 2
fot. Danny Lawson / / PA Images

Do przesunięcia jest ok. 10 tys. obiektów różnej wielkości.

Beata Głuszcz z Orsted Offshore Poland poinformowała w środę, że na obszarze przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 pracuje statek Olympic Electra, który zajmuje się przesuwaniem głazów i innych przeszkód terenowych.

„Prace mają na celu oczyszczenie dna morskiego pod przyszłą infrastrukturę farmy – zarówno w miejscu lokalizacji turbin, jak i wzdłuż trasy przyszłego montażu kabli eksportowych" - wyjaśniła Głuszcz. Dodała, że prace związane z przygotowaniem dna morskiego do budowy farmy potrwają do początku 2026 roku.

Grupa #PGE wspólnie z @Orsted rozpoczęła jeden z ostatnich etapów przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej #Baltica2 - największego tego typu projektu realizowanego na polskich wodach Bałtyku🙌🌊

Na wyznaczonym obszarze dna morskiego trwa relokacja głazów i innych… pic.twitter.com/8um0yor8OL

— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) July 9, 2025

Jednostka jest wyposażona w specjalistyczny zestaw narzędzi do usuwania głazów, w tym w specjalny chwytak (ang. boulder picking spread) dostarczony przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Technologia ta umożliwia bezpieczne przemieszczanie głazów i innych obiektów o średnicy do 3 metrów zalegających na morskim dnie; to m.in. stare sieci, stalowe liny, kawałki drewna.

Wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 Orsted Ulrik Lange podkreślił, że prowadzone teraz prace to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy.

„Instalację fundamentów i kolejnych komponentów zaplanowaliśmy na lata 2026 i 2027, a kampania relokacji głazów umożliwi nam rozpoczęcie fazy budowy na morzu. Mamy do przesunięcia aż około 10 tysięcy różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań" - przekazał cytowany w komunikacie prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek.

Oczyszczony teren pozwoli przeprowadzić planowaną instalację systemów ochrony przeciwerozyjnej (ang. scour protection) oraz fundamentów w 2026 roku, a także kabli wewnętrznych i eksportowych w 2027 roku.

Kontrakt z UTROV został podpisany w 2025 roku. Zastosowany sprzęt był wykorzystywany w podobnych operacjach oczyszczania dna morskiego przy realizacji projektów offshore w Europie.

Baltica 2, realizowana wspólnie przez PGE i Orsted, to największa morska farma wiatrowa budowana na polskich wodach Bałtyku. Po uruchomieniu – planowanym na 2027 rok – osiągnie moc do 1,5 GW, co pozwoli zasilić w zieloną energię ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce. (PAP)

kszy/ pad/ ana/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło