"Przygotowujemy się na najgorsze". Odprawa z udziałem służb w MSWiA

3 dni temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

- Przygotowujemy się na najgorsze, szykując całą strukturę działania państwa – poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, odnosząc się do zapowiadanych przez synoptyków gwałtownych burz z ulewnymi opadami deszczu w Polsce. We wtorek w resorcie odbyła się specjalna odprawa z udziałem wszystkich służb. – Zasoby ratownicze są właściwie przygotowane – zapewniają władze.

W związku z zapowiadanymi ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi w naszym kraju, we wtorek po południu w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowane zostało spotkanie z udziałem wojewodów, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, IMGW oraz przedstawicieli Wód Polskich, po którym odbyła się kolejna już konferencja prasowa.

Jak poinformował w jej trakcie wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, podczas odprawy dyskutowano na temat ewentualnych działań zapobiegawczych, jakie należy podjąć w odniesieniu do przygotowywanych zasobów ratowniczych. – Stąd też decyzja komendanta głównego PSP o stworzeniu pewnego miejsca dla odwodów operacyjnych – przekazał.

Ulewne deszcze i nawałnice w Polsce. Wojewodowie po odprawie w MSWiA           

MSWiA zapewnia, że ściśle monitoruje sytuację meteorologiczną i w związku z tym wydało dziś rekomendacje dla wszystkich wojewodów, dotyczące m.in. organizacji odbywających się właśnie wakacyjnych obozów harcerskich.

Zgodnie z zaleceniami, w obszarze zagrożenia trzeciego stopnia zalecono, aby przenieść na czas przynajmniej dwóch, trzech dni do miejsc bezpiecznych wszystkie miejsca, które są dzisiaj ewentualnie zajmowane w lasach czy też przestrzeniach otwartych.

- Wiemy o tym, że te opady deszczu będą trwały przynajmniej dwa dni, symulacje różnie pokazują ten rozkład opadów, ale zakładane jest, że od 200 mm na południu kraju i w obszarze centralnym, stąd też duże znaczenie przywiązujemy do tych miejsc szczególnego ryzyka, zwłaszcza na terenie woj. opolskiego, które były dotknięte skutkami powodzi i właściwego przygotowania zasobów ratowniczych na tę okoliczność – podał Leśniakiewicz.

ZOBACZ: Gwałtowna burza w Splicie. Wystarczyła chwila, prom zmiażdżył zacumowane statki

Wiceszef MSWiA przekazał również, że określone zasoby dla wojewodów postawione zostały przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na godzinę 17 zaplanowano kolejne spotkanie z udziałem ministrów Kosiniaka-Kamysz i Siemoniaka.

Służby w pełnej gotowości. Przed nami intensywne burze

Władze zapobiegawczo starają się też zapobiec dotkliwym skutkom niedoboru prądu w różnych obszarach, który spodziewany jest tam, gdzie pogoda najbardziej da się we znaki.

- Musimy dobrze zidentyfikować miejsca, gdzie będzie ten niedobór prądu długotrwały, żebyśmy mogli ewentualnie uruchomić rezerwy RARS, dostarczyli agregaty prądotwórcze dla tych miejscowości  - mówił Leśniakiewcz.

Według wiceministra "zasoby ratownicze są właściwie przygotowane", a przedstawiona przez hydrologów prognoza mówi o tym, że w wielu miejscach wystąpią intensywne lokalne opady deszczu z porywistym wiatrem.

- Dlatego przygotowujemy się na najgorsze, szykując całą strukturę działania państwa – dodał.

Apel o pozostanie w domach i śledzenie komunikatów

Podczas konferencji głos zabrał również zastępca komendanta głównego PSP gen. Józef Galica, który poinformował o dyslokacji środków.

- Ściągamy dwie kompanie powodziowe z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego i punktem koncentracji będzie Sieradz. W zasadzie jest to centralny punkt na przewidywane zagrożenia, które mogą się w tamtym rejonie wydarzyć - podał.

ZOBACZ: Gwałtowne burze nad Polskę. W Warszawie może spaść rekordowa liczba deszczu

Ponadto, od rana w komendach powiatowych prowadzona jest akcja, mająca na celu  poinformowanie obozowiczów  i harcerzy, którzy znajdują się przeważnie w miejscach zalesionych, o możliwości ewakuacji.

- Rekomendujemy to, by w tych rejonach, gdzie są prognozowane dwójki, a nawet trójki, udać się w bezpieczniejsze miejsce, aby nie stwarzać dodatkowego jeszcze zagrożenia – zaznaczył.

Gen. Galica zaapelował jednocześnie o uprzątnięcie swobodnych przedmiotów z balkonów i zadbanie o najbliższych, w tym dzieci, a także poinstruowanie ich, jak zachować się w trakcie nawałnicy. Zaleca się też słuchanie komunikatów radiowych i pozostawanie w kontakcie z lokalnymi władzami. Turyści w obszarach górskich powinni zrezygnować z wycieczek i na bieżąco śledzić alerty pogodowe.

Czytaj więcej

Przeczytaj źródło