Rząd Niemiec rozczarowany. "Sankcje UE wobec Rosji nie przyniosły oczekiwanych efektów"

2 dni temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-15 11:30

publikacja
2025-07-15 11:30

Rząd Niemiec uważa, że dotychczasowe 17 pakietów sankcji, jakie UE nałożyła na Rosję, nie przyniosły oczekiwanych efektów i potrzebny jest kolejny pakiet. Trzeba zadbać o to, by Rosja była pod presją - powiedział we wtorek w Brukseli sekretarz stanu do spraw europejskich w MSZ Niemiec Gunther Krichbaum.

Rząd Niemiec rozczarowany. "Sankcje UE wobec Rosji nie przyniosły oczekiwanych efektów"
Rząd Niemiec rozczarowany. "Sankcje UE wobec Rosji nie przyniosły oczekiwanych efektów"
fot. Lisi Niesner / /  Reuters / Forum

Jak powiedział, dla Niemiec ważne jest, aby jak najszybciej przyjąć 18. pakiet sankcji wobec Rosji.

- Ostatecznie sama liczba 18 pakietów pokazuje, że pozostałe 17 najwyraźniej nie przyniosło oczekiwanych efektów. Dlatego ważne jest, aby teraz z determinacją zadbać o to, by Rosja była pod presją, aby Ukraina uzyskała bardzo silną pozycję negocjacyjną, ponieważ tylko wtedy będzie kiedyś możliwe zawarcie sprawiedliwego porozumienia (w sprawie zakończenia wojny - PAP) - powiedział.

Jak ocenił, Ukraina nie potrzebuje pokoju narzuconego na siłę. - Ukraina potrzebuje bezpieczeństwa, a to jest bardzo ważna różnica, i my musimy zagwarantować to bezpieczeństwo Ukrainie - powiedział.

We wtorek w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych krajów UE powiedziała, że państwa unijne są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie 18. pakietu.

Przyjęcie go wymaga jednomyślności unijnej „27”, a tej wciąż brakuje. Pakiet blokowała Słowacja, która – choć nie sprzeciwiała się samym sankcjom – jest przeciwna planom Komisji Europejskiej dotyczącym odejścia od rosyjskiego gazu i w tej sprawie domaga się koncesji. Słowacki premier Robert Fico pod koniec czerwca w trakcie szczytu UE w Brukseli ogłosił, że ze zgodą na nowe sankcje na Rosję poczeka do czasu otrzymania od KE gwarancji w sprawie dostaw gazu.

18. pakiet sankcyjny ma objąć firmy powiązane z gazociągiem Nord Stream, kolejne rosyjskie banki, kolejne statki z tzw. floty cieni, a także wprowadzić zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Pakiet przewiduje także nowy pułap cenowy na rosyjską ropę.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w dokumencie zaproponowano ustalenie płynnego limitu ceny na ropę z Rosji na poziomie 15 proc. poniżej średniej ceny rynkowej surowca z poprzednich trzech miesięcy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło