Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Kanał ATM Rozrywka (fot. YouTube.pl/JunkBox)
Nadawcy zainteresowani przedłużeniem koncesji, muszą złożyć stosowny wniosek na rok przed wygaśnięciem dotychczasowego pozwolenia. ATM Grupa miała takowy dostarczyć w styczniu 2020 roku (koncesja wygasała 24 lutego 2021 roku). KRRiT twierdziła jednak, że w korespondencji zabrakło poprawnie przygotowanego wniosku, a później wybuchła pandemia.
Regulator zdecydował, że w związku z niedopełnieniem terminu na złożenie wniosku o przedłużenie koncesji, nie przedłuży jej. Rozpisano konkurs dotyczący miejsca ATM Rozrywka na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, który wygrał kanał Antena HD Grupy MWE Networks. ATM Grupa poskarżyła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W lutym 2021 roku kanał ATM Rozrywka zakończył nadawanie.
Czy ATM Rozrywka wróci na multipleks?
WSA w Warszawie w kwietniu 2021 roku uchylił postanowienie przewodniczącego KRRiT o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przedłużenie koncesji. Szef KRRiT wystąpił do NSA o kasację. 8 lipca 2025 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił ten wyrok i oddalił skargę ATM Grupy.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Równolegle toczyło się jednak postępowanie w sprawie wniosku o kasację wyroku WSA w Warszawie uchylającym decyzję przewodniczącego KRRiT o umorzeniu postępowania o przedłużenie koncesji ATM Rozrywka. W tym przypadku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną szefa KRRiT. Jako pierwszy o rozstrzygnięciach NSA poinformował Press.pl.
– W związku z powyższym niniejsza sprawa zostanie zwrócona Przewodniczącemu KRRiT do ponownego rozpatrzenia zgodnie z wytycznymi zawartymi w wyroku WSA w Warszawie z 06.05.2021 roku – poinformował NSA.
Teoretycznie przewodniczący KRRiT mógłby zaproponować ATM Grupie inną koncesję naziemną, aby zakończyć spór. MUX-8, gdzie są wolne miejsca nie jest jednak tak atrakcyjny jak MUX-1, gdzie nadawał kanał ATM Rozrywka, emitujący głównie polskie seriale. Telewizja linearna traci w ogóle na znaczeniu.
ATM Grupa nie odpowiedziała w środę na nasze pytania dotyczące rozstrzygnięć NSA. W maju „Press” pisał, że firma chce walczyć o odszkodowanie. – My oczywiście dalej te kroki prowadzimy. One są już w zasadzie w finalnej fazie. Najbardziej chcielibyśmy dostać odszkodowanie – mówił wtedy prezes ATM Grupy Andrzej Muszyński.
O odszkodowanie zamierza walczyć też Grupa MWE Networks, której kanał Polska24 przegrał w konkursie KRRiT dotyczącym miejsc na MUX-8 z Republiką i wPolsce24. WSA w Warszawie uchylił decyzję przewodniczącego KRRiT. Maciej Świrski złożył jednak skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.