Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Czołgi Abrams M1A2 SEPv3 dotarły do 1. warszawskiej brygady pancernej wieczorem 10 lipca, rozpoczynając tym samym proces zmiany uzbrojenia jednego z tamtejszych batalionów. Strona amerykańska na mocy umowy z kwietnia 2022 r. przekaże łącznie 250 maszyn tego typu w latach 2025-2026. Jak na razie Polacy otrzymali 47 maszyn w dwóch partiach.
"Historię tworzą chwile takie jak te" – chwalą się warszawscy czołgiści, udostępniając nagranie z rozładowania maszyn. Przypomnijmy, że w polskim wojsku są już czołgi Abrams, jednak jest to 114 maszyny w wariancie M1A1 FEP pozyskane w ramach innego kontraktu. Co konkretnie potrafią te sprzęty i czemu to jedne z najlepszych czołgów świata? Wyjaśniamy w naszej galerii.
Galeria zdjęć
1/5
Shutterstock
M1 Abrams to produkowany w Stanach Zjednoczonych czołg trzeciej generacji i jedna z najcięższych konstrukcji tego typu pozostająca w aktywnej służbie. Konstruktorzy tej maszyny wprowadzili do niej kilka innowacyjnych rozwiązań, na czele z silnikiem, który może korzystać z różnych typów paliwa, kompozytowym opancerzeniem i komputerowym systemem kontroli ognia. W służbie znajdują się obecnie trzy warianty abramsa — M1, M1A1 oraz wersja, która trafi też z do polskiego wojska — M1A2. Z każdą kolejną wersją czołg otrzymywały oczywiście szereg usprawnień w zakresie elektroniki, opancerzenia oraz uzbrojenia, w planach jest już także wersja M1A3, która od kilku lat znajduje się na etapie prac rozwojowo-badawczych.
2/5
Żródło: Onet
Abramsy to także czołgi, które niejako otworzyły nowy rozdział w rozwoju amerykańskich sił pancernych, wprowadzając do nich wiele nowych rozwiązań technologicznych, na czele ze wspomnianym wcześniej silnikiem korzystającym z kilku rodzajów paliwa, zaawansowanym ceramicznym opancerzeniem czy komputerowym systemem prowadzenia ognia. W czołgach Abrams debiutował też specjalny, oddzielny przedział dla amunicji, co dodatkowo chroni załogę przed eksplozją w przypadku jej trafienia, a także system ochrony przed bronią masowego rażenia (radiologiczną, biologiczną, nuklearną).
3/5
Karolis Kavolelis / Shutterstock
Z innych systemów obronnych warto wymienić także granatniki dymne oraz ręczny i automatyczny system przeciwpożarowy. Czołg można wyposażyć także w dodatkowy pancerz reaktywny montowany na osłonach gąsienic oraz specjale opancerzenie na tyle pojazdu, gdzie chroni ogniwa paliwowe przed pociskami przeciwpancernymi. Czołg można wyposażyć również w tzw. TUSK (Tank Urban Survival Kit). Jest to specjalny zestaw wyposażenia wydatnie zwiększającego możliwości czołgu w trakcie działań na terenie zurbanizowanym, gdzie na takie jednostki czekają dodatkowe zagrożenia (np. w postaci ręcznych granatników).
4/5
X/Paweł Bajda
Pojazd obsługuje 4-osobowa załoga (dowódca, działowy, ładowniczy, kierowca), ma też zasięg ponad 420 km na drogach (w wersji M1A2) lub 200 km w terenie. Wersja M1A1 rozpędza się do prędkości 72 km na godz. na drodze i 48 km na godz. w terenie. W przypadku wersji M1A2 jest to odpowiednio 67 i 40 km na godz.