Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Posłowie przyjęli w środę poprawki Senatu ws. nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel. Pojawi się w nim między innymi mLegitymacja dla nauczyciela czy ucznia oraz usługa mStłuczka.
W ramach mStłuczki będzie można sporządzić oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego. W mObywatelu pojawi się też funkcja wirtualnego asystenta oparta na modelu sztucznej inteligencji.
Czytaj także: Nowe funkcje w mObywatelu. Dowód, paszport, dane zameldowania
AI w apce mObywatel napisze za nas pismo i przedstawi użytkownikowi do akceptacji. W ramach nowelizacji aplikacji będzie można podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Informacje o emeryturze w mObywatelu
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
W mObywatelu znajdą się też informacje z Centralnej Informacji Emerytalnej. Osoby ubezpieczone uzyskają dostęp do informacji o oszczędnościach emerytalnych w aplikacji.
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreślił, że wiąże się to z likwidacją CIE. Budowa tego nowego systemu informatycznego została uznana za nieuzasadnioną wobec między innymi potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów ZUS-u.
Zobacz też: Sztuczna inteligencja w mObywatelu. Wiceminister podał termin
Nowe rozwiązanie dla emerytów będzie przygotowane w ramach rozwoju aplikacji ze wsparciem środków unijnych.
Każdy użytkownik aplikacji mObywatel będzie mógł sprawdzić za pośrednictwem ZUS, ile środków zgromadził w ramach różnych form oszczędzania. Chodzi o indywidualne konta emerytalne (IKE), konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), pracownicze programy emerytalne, otwarte fundusze emerytalne (OFE), pracownicze plany kapitałowe (PPK) czy składki KRUS dla osób z działalnością rolniczą.
Po nowych zmianach będzie można też zobaczyć w aplikacji dane dotyczące na przykład jednostek funduszy, udziałów w papierach wartościowych czy innych instrumentach finansowych, które mogą wpływać na wysokość naszej przyszłej emerytury.