Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Wycofanie akcji spółki Rafako z obrotu giełdowego nastąpi 22 lipca 2025 roku, po upływie sześciu miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa. Zlecenia maklerskie na akcje spółki, które nie zostaną zrealizowane do 21 lipca, utracą ważność.
Rafako znika z giełdy. Brzoska komentuje
Tym samym po 31 latach obecności na warszawskim parkiecie, akcje Rafako przestaną być notowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezes globalnej firmy ostro o Rosji. "Nic jej nie pomoże"
"Szkoda...wielka szkoda...szkoda kapitalnej historii - pamiętam jak przez kilka dni sesyjnych od debiutu w 1994 r. kurs akcji Rafako rósł jak oszalały codziennie o +10 proc. na tzw."OK" (oferta kupna-zero transakcji, gdy popyt wielokrotnie przewyższał podaż), by po chyba ok. 2 tygodniach zanurkować w Wielką Bessę, a ja jako "naiwny dzieciak" mając zaledwie 17 lat "doradzałem"(tak mi się wydawało) moim Rodzicom, pracującym w Rafako, by trzymali akcje, bo "pójdą jeszcze w górę" Efekt? Stracili 90 proc. wartości, która miała im pozwolić kupić pierwszy rodzinny używany samochód i magnetowid. To była twarda lekcja - zmieniła moje plany z zostania lekarzem w stronę studiów ekonomicznych by "nauczyć się ekonomii na serio" - gdyż obiecałem, że oddam Rodzicom to co przegrałem - zajęło mi to 7 lat. Kawał historii i lekcja pokory" - napisał na portalu LinkedIn Rafał Brzoska, szef InPostu.
"Dla mnie jako dla chłopaka z małej wioski (Zawada Książęca) tuż obok Raciborza to podwójnie smutna historia - fabryka w której pracowali rodzicie oraz pierwsza spółka publiczna, której akcjami handlowałem i w której po ukończeniu studiów miałem ochotę też pracować. Nic nie jest wieczne" - dodał milioner.
Interwencja ws. ratowania Rafako
W połowie kwietnia 2025 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w utrzymanie firmy Rafako. Zgodnie z tą deklaracją, w zakładzie, który przez lata działał w branży energetycznej, miałaby zostać uruchomiona produkcja zbrojeniowa. Szef rządu ogłosił również decyzję o przekazaniu ponad 700 milionów złotych do Agencji Rozwoju Przemysłu na pomoc między innymi dla Rafako i firmy Rafamet.
30 kwietnia 2025 roku Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że spółka RFK, w której udziały mają ARP, Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia, przejmie kluczowe aktywa Rafako. Dzień wcześniej RFK podjęła decyzję o zawarciu wiążącego porozumienia w sprawie dzierżawy majątku upadłego przedsiębiorstwa.
RFK jest spółką celową utworzoną przez ARP, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe "Silesia". Obecnie podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej, ale w przyszłości planuje rozpocząć operacje w sektorze kolejowym oraz zbrojeniowym