Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Dobrze dbasz o zdrowie? Odpowiesz na te pytania i poznaj swój Indeks Zdrowia!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Nowotwory mielodysplastyczne (MDS) to schorzenia szpiku kostnego, charakteryzujące się niedoborem prawidłowo wykształconych krwinek we krwi obwodowej. Konsekwencją tego deficytu, zwłaszcza w przypadku czerwonych krwinek, jest niedokrwistość, która często wymaga stałych przetoczeń koncentratu krwinek czerwonych (KKCz). Choć transfuzje te poprawiają stan pacjenta, ich działanie jest krótkotrwałe, a powtarzane zabiegi mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak nadmiar żelaza w organizmie, infekcje czy uszkodzenia kluczowych narządów.
Luspatercept, nowoczesny lek biologiczny, umożliwia wsparcie dojrzewania czerwonych krwinek w szpiku kostnym, zmniejszając tym samym potrzebę wykonywania transfuzji. W badaniach klinicznych prawie połowa pacjentów (48 proc.) stosujących ten lek przez 24 tygodnie doświadczyła uniezależnienia od transfuzji w tym samym okresie. Jak wyjaśnił prof. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, takie efekty terapeutyczne przekładają się na poprawę jakości życia chorych oraz redukcję ryzyka powikłań wynikających z przetoczeń krwi.
— Uzależnienie od przetoczeń to poważne wyzwanie, wiążące się z gorszym prognozowaniem oraz zwiększonym ryzykiem takich powikłań jak kardiotoksyczność, cukrzyca czy uszkodzenia wątroby. Dlatego ograniczanie potrzeby transfuzji jest kluczowym celem terapeutycznym dla chorych z zespołami mielodysplastycznymi — podkreślił profesor.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNie bez znaczenia pozostaje fakt, że włączenie luspaterceptu do programu lekowego w 1. linii leczenia daje nowe możliwości dla pacjentów, którzy nie kwalifikowali się do terapii erytropoetyną lub nie odpowiadali odpowiednio na jej działanie. Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni zwraca uwagę, że dla wielu chorych dotychczas możliwości terapeutyczne były znacząco ograniczone.
— Ogromnie cieszy, że pojawiła się nowoczesna opcja leczenia już w pierwszym etapie terapii. Dzięki temu pacjenci unikną wielu skutków ubocznych związanych z regularnymi transfuzjami i niekompatybilnymi składnikami krwi. W efekcie może to zaważyć na poprawie długości i jakości ich życia — oceniła przedstawicielka stowarzyszenia.
Wprowadzenie luspaterceptu do regularnego programu jest istotnym krokiem w zmniejszeniu zapotrzebowania na zasoby krwi, co jest niezwykle ważne także w kontekście ich ograniczonej dostępności. Leczenie to zmienia krajobraz opieki nad pacjentami z MDS, uwalniając ich od ograniczeń i ryzykowanych skutków ubocznych, jakie niosą ze sobą przetoczenia krwi.
- MEDtalk-show - lekarze, o lekarzach i dla lekarzy. To jedyny na rynku format talk-show, w którym medycy rozmawiają o problemach, z którymi spotykają się w swojej codziennej pracy. Jesteś lekarzem lub wykonujesz inny zawód medyczny? Zarejestruj się i obejrzyj za darmo!