Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Zachorowałeś na wakacjach i chcesz ostrzec innych czytelników dzięki swojej historii? Napisz do mnie, opublikuję twój list: karolina.branska@medonet.pl
- Sprawdź, jak ty dbasz o zdrowie. Zrób krótki test
- Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Takie choroby mogą zaskoczyć nas w Turcji. Sanepid ostrzega
Na stronie GIS dostępna jest interaktywna mapa zagrożeń zdrowotnych, która obejmuje cały świat i pozwala sprawdzić, jakie ryzyka zdrowotne mogą występować w poszczególnych regionach. To narzędzie szczególnie przydatne dla osób planujących podróże, ponieważ uwzględnia także mniej oczywiste zagrożenia, o których na co dzień możemy nie mieć pojęcia.
Sprawdzamy, na co warto się przygotować, jeśli mamy zaplanowany urlop w Turcji. Względnie dobra wiadomość jest taka, że obecnie (stan na 11 lipca) nie ma w Turcji żadnej epidemii oraz nowego ogniska zakażeń, jak ma to miejsce np. w Grecji i w Czechach.
Zagrożenia zdrowotne występujące w Turcji to:
- bąblowica,
- bruceloza,
- COVID-19,
- gorączka Q,
- gorączka Zachodniego Nilu,
- gruźlica,
- inwazyjna choroba meningokokowa,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- krymsko-kongijska gorączka krwotoczna,
- leiszmanioza,
- malaria,
- mpox,
- odra,
- tularemia,
- WZW typu A, B.
Przeczytaj również: Te błędy na wakacjach mogą kosztować zdrowie. "Czułem, jakby mi kiszki wykręcało".
Rzecznik GIS wyjaśnił w rozmowie z Medonetem, że na mapie można znaleźć nie tylko informacje o występowaniu ognisk konkretnych chorób, ale również zalecenia dotyczące szczepień oraz praktyczne wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu. Dodał, że prezentowane dane pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz oficjalne zgłoszenia poszczególnych państw w ramach systemów monitorowania zagrożeń.
Na co się zaszczepić, lecąc do Turcji? Takie są rekomendacje
Przed jakimkolwiek wyjazdem zagranicznym warto zapoznać się z tabelą, która pomaga rozważyć szczepienia zalecane i obowiązkowe w danym kraju. Jak jest w przypadku Turcji?
Zalecane są szczepienia przeciwko:
- durowi brzusznemu,
- WZW A.
Z kolei szczepienia zalecane u wybranych podróżnych (w zależności od indywidualnego ryzyka) dotyczą następujących chorób: wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu.
— Planując podróż warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży lub medycyny tropikalnej, szczególnie jeśli planujemy wyjazd do odległych regionów świata. Postarajmy się, żeby wizyta taka odbyła się nie później niż 6–8 tygodni przed wyjazdem, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może być przyjęcie określonych szczepień — podsumowuje Marek Waszczewski w rozmowie z Medonetem.
To może cię zainteresować: Kleszcze coraz groźniejsze. Oto co mogło osłabić naszą odporność na choroby.